Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Práca z domu je dnes úplne bežnou záležitosťou, a vykonávajú ju ako ženy, tak i muži. Na každú prácu je však potrebné vyhradiť si určitý priestor, napr. domácu pracovňu alebo tzv. home office. A práve téme domáca pracovňa by som sa chcela venovať v tomto článku.

pracovňa

Pracovňa – priestor pre vašu prácu a kreativitu

Práca z domu má mnoho výhod. Asi najväčšou je to, že si čas viete lepšie zorganizovať. Ráno sa nemusíte náhliť a báť, že zmeškáte, vyhnete sa dopravným zápcham, škaredému počasiu a pod. Pre mnohých je však najväčšou výhodou práve vlastná pracovňa, v ktorej sa môžu cítiť slobodne a prispôsobiť si ju presne podľa svojich potrieb a predstáv.

Dobrá organizácia je na prvom mieste

Aby ste sa ale na prácu mohli poriadne sústrediť, nič z domáceho prostredia by vás nemalo rozptyľovať. Veci z vášho osobného, domáceho priestoru by nemali zasahovať do vašej pracovne a naopak. Organizácia pracovne je veľmi dôležitá. Ak bude váš stôl preplnený rôznymi zbytočnosťami, bločkami s pripomienkami a pod., rovnako preplnená bude aj vaša myseľ, a to sa odrazí aj na vašom pracovnom výkone.

Prvou zásadou teda je nemiešať prácu so zábavou. Toto môže byť naozaj náročné, preto by ste si z času na čas mali skontrolovať, či sa vo vašej pracovni nenachádzajú veci, ktoré tam nepatria, a ktoré vás môžu rozptyľovať. Vytvorte si medzi prácou a súkromím hranicu. Uvidíte, že to má svoj význam.

Pohodlie nadovšetko

pracovňa

Prácu zefektívni aj dobré osvetlenie

Samozrejme je veľmi dôležité, aby  vám pracovňa poskytovala čo najviac pohodlia. Aj od neho totiž veľmi závisí produktivita vašej práce. Preto pri zariaďovaní by mala byť prioritou hlavne kvalitná a pohodlná kancelárska stolička, ku ktorej samozrejme patrí aj stôl s dostatočne veľkou pracovnou plochou.

Správne osvetlenie

Ak si nechcete poškodiť zrak, domáca pracovňa by mala byť vybavená aj kvalitným osvetlením. Pokiaľ je to možné, ako pracovňu umiestnite do miestnosti s veľkým oknami a dostatkom prirodzeného svetla. Umelé osvetlenie by nemalo byť ani príliš silné ale ani príliš slabé. Experimentujte a nájdite takú intenzitu svetla, ktorá vám pri práci najviac vyhovuje. Na pracovnom stole by nemala chýbať stolová lampa, ktorá vám uľahčí pri písaní, čítaní či kreslení.

Pracovňa s potrebným vybavením

pracovňa

Pracovňa s dostatkom úložného priestoru

Pokiaľ pri svojej práci používate počítač, tlačiareň a pod., uistite sa, že fungujú bezproblémovo. I malé technické závady môžu mať na vašu náladu negatívny vplyv, čo sa bude odrážať aj na vašej produktivite práce. Snažte sa mať všetko v poriadku a aktualizované. Taktiež je veľmi dobré, ak si môžete zabezpečiť techniku, ktorá vám prácu uľahčí a zefektívni.

Už som spomínala, že pracovňa by mala byť dobre zorganizovná. To znamená, nemali by v nej chýbať regále, poličky, skrinky či šuflíky, do ktorých si všetko potrebné poukladáte. Snažte sa ale, aby pracovňa nebola príliš preplnená a aby ste mali ku všetkému rýchly, a jednoduchý prístup. Organizácia platí tak pre pracovňu, ako i pre súbory vo vašom pc.

Keďže ide o vašu vlastnú pracovňu, môžete si ju zariadiť a vyzdobiť presne tak, ako chcete. Vybaviť ju prvkami, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné pocity a otvárajú vašu myseľ a kreativitu.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Tagged:

Leave a Reply