Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Ak ste sa ešte nestretli s pojmom zeolit, no chceli by ste sa o ňom dozvedieť niečo viac, venujte pár minút tomuto článku. Zeolit je totiž veľmi zaujímavý nerast, ktorý sa vo svete používa vo veľmi širokej sfére a pomáha napr. aj pri čistení životného prostredia.

zeolit

Hornina s jedinečnými vlastnosťami – zeolit

Zeolit je tvorený nekonečnou, trojrozmernou, kryštalickou mriežkou. Keď sa naň pozrieme lepšie, môžeme vidieť obrovské množstvo malinkých dutiniek a kanálikov. Vďaka nim funguje podobne ako špongia, pretože dokáže adsorbovať rôzne látky, tekuté, pevné aj plynné. To robí zeolit jedinečnou horninou, s obrovským množstvom možností jeho využitia.

Poľnohospodárstvo a chov hospodárskych zvierat

Zeolit je schopný adsorbovať, uchovať a neskôr postupne uvoľňovať látky tekuté a plynné. Jednou z možností jeho využitia je teda udržiavanie konštantnej úrovne dusíka v pôde, čo je veľmi dôležité napríklad pre rast rastlín, ktoré dusík pre svoj život nevyhnutne potrebujú. Taktiež sa používa ako doplnok kŕmnych zmesí. Takáto zmes napomáha k celkovému, dobrému, zdravotnému stavu zvierat a zvyšovaní jeho hmotnosti. Okrem toho zeolit pohlcuje amoniak a zápach zo zvieracích exkrementov a tak zabezpečuje lepšie podmienky pre zvieratá. Zeolit sa môže využiť aj pri kompostovaní. Znižuje zápach, pohlcuje vlhkosť, tým pádom sa kompost suší rýchlejšie, ničí patogény, semená burín a taktiež znižuje zamorenie hmyzom. Takto ošetrený kompost je teda oveľa kvalitnejší.

zeolit

Zeolit sa využíva aj pri chove hospodárskych zvierat

Ochrana životného prostredia

Keďže prírodný zeolit sa považuje za vynikajúci sorbent, je možné ho využiť aj ako filtračný materiál. Možno ho teda používať na čistenie a úpravu vody a vodných plôch. Je veľmi nápomocný pri rôznych haváriách, kedy sa do vody alebo pôdy dostanú škodlivé látky. Metóda, pri ktorej sa využíva zeolit je nie len veľmi účinná ale aj finančne nenáročná.

Zeolit v domácnosti

Keďže zeolit pohlcuje vlhkosť a pachy, využíva sa napríklad i ako jedna zo zložiek podstielok pre domáce zvieratá – mačky, hlodavce, vtáky, plazy… Výsledkom je suchá, čistá a nezapáchajúca podstielka, v ktorej sa nerodia baktérie, roztoče ani plesne. Zvieratá sú v takom prostredí spokojnejšie čo je určite prioritou každého chovateľa.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Tagged:

Leave a Reply