Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Máte doma lakované skrine? Chceli by ste ich oživiť a zmeniť farbu? Možno si myslíte, že lakované skrine sa nedajú premaľovať. Aj keď to nie je tak jednoduché ako pri inak spracovanom dreve, nie je to nemožné. Zvládnete to za jeden deň.

Maľovanie skríň a nábytku je skvelý spôsob, ako premeniť vzhľad izby a zútulniť ju. Povrch akejkoľvek skrine môžete premaľovať, len je potrebné držať sa niekoľkých zásad.

Pri maľovaní lakovaných skríň je dôležité dodržať tento postup:

skrine

Premaľovať možno všetky skrine

Pri každom maľovaní väčších oblastí, je ako prvé dôležité prekryť časti, na ktoré nechcete dostať farbu. To zahŕňa napríklad dosky, úchytky, a samozrejme aj podlahu. Nezabudnite aj na svoje oblečenie, obuv a rukavice. Oblečte si staré veci, ktoré vám nebude ľúto zničiť od farby. Ak ste citliví na chemikálie z farby a laku, je dobré použiť aj rúško na tvár.

Odstráňte dvierka zo skrine a poličky. (Skrine by pred maľovaním mali byť samozrejme vyprázdnené.) Všetky menšie aj väčšie časti si uložte na bezpečné miesto. Ak je potrebné označiť si jednotlivé dvierka, šuplíky a podobne zo skrine, aby ste ich vedeli poukladať a namontovať naspäť, urobte tak jednotlivo hneď pri rozoberaní.

Potom si skriňu pripravte na maľovanie. Najskôr vyplňte všetky preliačiny, diery a praskliny. Najlepšie je použiť tmel na drevo. Nechajte takto upravenú skriňu zaschnúť podľa pokynov výrobcu daného tmelu.

Ďalším krokom je odstránenie laku z povrchu skrine. Toto môžete zrealizovať dvomi spôsobmi:

  1. Vezmite si brúsny papier a šmirgľujte dokým lak nezíde úplne dole. Pri väčších povrchoch môžete použiť elektrickú brúsku.
  2. Druhý spôsob je odstránenie lakovaného povrchu so špeciálnym čističom na lak, ktorý dostanete takmer v každej predajni pre kutilov. Opakujte dovtedy, kým povrch nie je úplne bez lesku.

Skrine ako nové

skrine

Premaľované skrine vyzerajú ako nové

Na takto pripravené skrine je potrebné naniesť základný náter na drevo, ktorý zabezpečí, aby sa vám žiadaná farba nelúpala. Opäť nechajte zaschnúť. Následne môžete nanášať želanú farbu. Najlepšie je nanášať farbu pomocou valčeka pozdĺž skrine a v záhyboch použiť štetec. Opäť nechajte náter zaschnúť podľa pokynov výrobcu.

Na záver rovnakým spôsobom maľujte dvierka skrine, poličky a ostatné časti skrine. Po zaschnutí ich môžete namontovať naspäť a naplniť skriňu. Odstráňte všetky pracovné náradia a prikrývky / plachty / fólie. Hotovo. A teraz sa už môžete tešiť z novej skrine.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Tagged:

Leave a Reply