Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Stavba domu alebo rekonštrukčné práce okolo neho dajú dosť zabrať, no nemožno sa do nich pustiť bez toho, že by sme všetko najprv naplánovali alebo mali aspoň približnú predstavu o tom, čo má ako vyzerať. Súčasťou rekonštrukčných prác býva aj pokládka zámkovej dlažby, o ktorej si v tomto článku povieme pár slov.

Kedy je vhodný čas

Pokládka zámkovej dlažby je činnosť, ktorú nemožno robiť hocikedy a hocikde. Aby sme odviedli čo najlepšiu prácu, s ktorou budeme spokojní, musíme sa držať niekoľkých pravidiel. V prvom rade si treba uvedomiť, že pokládka zámkovej dlažby sa pri stavbe alebo rekonštrukcii domu robí úplne na záver, a to z toho dôvodu, žeby sa počas prác mohla zašpiniť a znehodnotiť. Taktiež ju nemožno robiť v nepriaznivom počasí, napríklad počas dažďa alebo mrazu, ba ani vtedy, ak je zemina premočená.

Najdôležitejší je podklad

Ak chceme, aby nám zámková dlažba vydržala čo najdlhšie a nijak sa časom neporušila, v prvom rade musíme vytvoriť pevný, hutný podklad zložený z niekoľkých vrstiev. Od kvalitného podkladu, závisí kvalita zámkovej dlažby. Jeho nedostatky sa totiž na dlažbe odrazia veľmi rýchlo. Na podklad sa zvykne používať vrstva zo štrkopiesku ale aj kamenivo rôznych frakcií. Dôležité je, aby sa poklad zrealizoval v takom spáde, v akom chceme mať zámkovú dlažbu.

pokládka zámkovej dlažby

Viete ako sa robí pokládka zámkovej dlažby?

pokládka zámkovej dlažby

Pokládka zámkovej dlažby – návod ako na to

pokládka zámkovej dlažby

Pokládka zámkovej dlažby – mechanická alebo ručná?

Kladenie dlažby

Keď máme pripravený povrch, môžeme prejsť k samotnej pokládke dlažby. Začíname vždy od kraja a od najnižšieho bodu. Nestúpame na podklad, aby sme ho nepoškodili. Aby sme zachovali rovné línie používame napr. motúz. Samotnú dlažbu ukladáme tak, aby jednotlivé kusy boli od seba vzdialené 3-5mm. Keď je pokládka zámkovej dlažby hotová, použijeme vibračnú dosku, ktorá dlažbu zatisne do podkladu a zarovná prípadné nerovnosti. Na vyplnenie škár sa používa kremičitý piesok. Keď sú škáry vyplnené, zvyšný piesok pozametáme. Asi po dvoch týždňoch, keď sa piesok uľahne, robíme druhé škárovanie. Vďaka kvalitnému škárovaniu budú držať dlažby pevne pokope, a zabráni sa tak napríklad popraskanie okrajov.

Pokládka zámkovej dlažby sa môže vykonávať ručne alebo mechanicky. Mechanická pokládka sa realizuje na veľkých plochách (napr. námestie) no aj v tomto prípade je nutná kombinácia s ručnou (pri doladení nerovných okrajov a podobne). Ručnú pokládku zámkovej dlažby vykonávame napríklad okolo domu, keď si chceme vytvoriť chodník alebo príjazdovú cestu pre auto.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply