Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Na našom trhu so zbraňami je k dispozícii celý rad brokovníc od tých lacnejších až po cenovo veľmi nákladných. Záujemca o zbraň rieši zložitú situáciu, pretože si chce kúpiť dobrú brokovnicu a pritom prípadne neutratiť zbytočne peniaze za zbraň, ktorá nezodpovedá svojou cenou jej skutočnej kvalite. Tlak reklamy výrobcov a dovozcov je niekedy veľmi intenzívny a mnohé vychvaľovania kvality nezodpovedá úplne skutočnosti. O výbere guľovnice už bolo určite napísané toho dosť ale podrobný návod ako si vybrať brokovnicu chýba.

brokovnica

Rôzne typy brokovníc

Ako teda postupovať pri výbere brokovnice?

Prvý krok pri výbere brokovnice asi spočíva v rozhodnutí o jej kalibri. K výberu máme dnes najčastejšie kaliber 12, 16 a 20. Označenie kalibrov pri brokovniciach sa úplne líši od iných strelných zbraní. Kým pri väčšine zbraní znamená kaliber priemer hlavne, pri brokovniciach to je inak. Obecne platí, že čím je číslo ráže väčšie, tým je priemer hlavne menší. Kaliber brokovnice označuje, koľko gulí rovnakého priemeru sa odleje z jednej libry olova. Kaliber 16 napríklad znamená, že z libry olova sa odleje 16 rovnakých gulí. Brokovnice kalibru 20, väčšinou s dĺžkou nábojovej komory 76 mm, si dnes vyberajú väčšinou ženy alebo výborní strelci či slabšie konštitúcie a menšie postavy. Či zvolíme dvojku alebo kozlicu, je rýdzo osobné rozhodnutie z hľadiska estetického vnímania, prípadne osobnej schopnosti presne zamieriť, pretože z pohľadu výkonu sú takmer rovnocenné.

brokovnica

Brokovnice využívajú aj ženy

Brokovnica vám musí „sedieť“

Ďalším krokom pri výbere brokovnice je získanie osobného pocitového dojmu s konkrétnou zbraňou. Musíme sledovať konštrukciu pažby a skúsiť prilícenie celej zbrane. Prilícenie môžeme skúsiť len vyskúšaním opakovaného nahodenia a zamierením na vopred určený bod. Len tak zistíme, či nám brokovnica skutočne sedí. Aj malé rozdiely v rozmeroch a proporciách pažby, jej zalomenie a vyhnutie, majú výrazný vplyv na presnosť streľby. Prilícenie zbrane je považované za veľmi zásadné pri výbere brokovnice. Pamätajme na staré príslovie, že “hlaveň strieľa, ale pažba triafa!”

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
Tagged:

Leave a Reply