Kuchynskú linku poznáme a používame asi denne všetci. V rôznej forme či prevedení, doplnenú rozmanitými doplnkami a zabudovanými elektrospotrebičmi. Občas sa stáva, že sa rozhodneme vymeniť si ju za novú, alebo sa svojpomocne snažíme o jej amatérsku rekonštrukciu. Keďže obstaranie si úplne novej kuchynskej linky je investíciou na dlhšiu dobu, je potreba dôkladne premyslieť jej výber. Jedným z dôležitých kritérií je v dnešnej dobe samozrejme tiež cena, ale nesmieme zabúdať na kvalitu použitých materiálov, množstvo úložných priestorov a v neposlednom rade tiež na veľkosť pracovnej plochy.

Správny výber kuchynskej linky navodí v domácnosti príjemnú atmosféru

Správny výber kuchynskej linky navodí v domácnosti príjemnú atmosféru

Kuchynská linka má spríjemniť prípravu jedál

Interiérový dizajn súvisí aj s dizajnovaním kuchyne. Naša vlastná kuchyňa ako celok sa nám tiež musí páčiť a mala by  spĺňať určité ergonomické požiadavky pre pohodlné varenie.  Ja sám si z detstva dobre pamätám na to, že v kuchyni som často trávil veľa času rozhovormi so svojim rodičmi. Slúžila na stretávanie, prípravu jedál aj ako miesto rodinného stolovania. O našu rodičovskú  kuchynskú linku som sa staral aj ja, občas som ju kvalitne natrel olejovým náterom. Teraz mám dokonca vlastnú kuchynskú linku na chalupe. Urobenú na mieru miestnym stolárom v jednoduchom  a praktickom prevedení.

Kuchynská linka by mala mať vzhľad, ktorý sa vám páči

Kuchynská linka by mala mať vzhľad, ktorý sa vám páči

 Pracovná doska je základ kuchynskej linky

Dĺžka a výška pracovnej dosky je dôležitým rozmerom každej kuchynskej linky. Štandardná výška u dodávaných kuchýň je 85cm a hĺbka u kuchynských dosiek je 60cm. Dĺžka pracovnej dosky by mala byť aspoň 100-120cm a mala by sa nachádzať medzi sporákom a drezom, čo zaručí pohodlnú manipuláciu s potravinami. U kuchynských liniek je tiež dôležité zvoliť vhodné odstupy od jednotlivých častí, aby sme sa v kuchyni necítili príliš stiesnene.

Netreba zabúdať ani na výber peknej pracovnej dosky

Netreba zabúdať ani na výber peknej pracovnej dosky

Výsuvné systémy kuchynskej linky

Dôležité je si ujasniť, kam budete ukladať jednotlivé kusy kuchynského riadu alebo zásoby potravín a korenín. Každá kuchyňa by mala byť vybavená kvalitným výsuvným systémom. V dnešnej dobe je na výber veľké množstvo druhov kuchynských liniek s rôznymi  typmi úložných a výsuvných systémov, ktoré dodávajú kuchyni komfort užívania a pohodlie pri varení.

Leave a Reply