Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Multivitamíny sú vlastne súhrnom viacerých vitamínov a minerálov, ktoré potrebuje naše telo na to, aby správne fungovalo. Málokedy však telu chýba konkrétny vitamín či minerál, v drvivej väčšine prípadov nám chýba celý rad vitamínov a minerálov. A namiesto toho, aby sme do seba hádzali napríklad štyri vitamínové tabletky, schodnejšou cestou je siahnuť po multivitamínoch, ktoré obsahujú, dá sa povedať, všetko v jednom.

Nezabúdajte však, že multivitamíny sú len doplnky stravy a nemali by sme nimi nahrádzať pestrú stravu. Riešením v žiadnom prípade nie je životospráva typu – nejem takmer nič, prípadne jem veľmi nepravidelne, aj to jedlá bez akejkoľvek výživnej hodnoty. Ale mne to nevadí, veď prídem domov z práce a hodím do seba multivitamíny, ktoré mi nahradia rozmanitú stravu zanedbávanú počas celého dňa. V tomto prípade takéto doplnky výživy neurobia nášmu telu dobrú službu a minú sa účinkom. Takže základom je pestrá a vyvážená strava. Multivitamíny by mali len doplniť niektoré látky.

multivitaminy1

Ak neprijímate dostatok vitamínov zo stravy pomôžu vám výživové doplnky – multivitamíny

Multivitamíny a ich zúbok, na ktorý sa pozrieme

Skúsme si ich rozložiť, aby sme boli múdrejší a vedeli sa správne rozhodnúť. Poväčšine sa skladajú z týchto vitamínov a minerálov:

Vitamín A – je nevyhnutný na rast zubov, vlasov, sliznice či pokožky, ale najmä kostí. Je antioxidantom a chráni organizmus pred negatívnymi vplyvmi. Jeho nedostatok spôsobuje šeroslepotu. Pri jeho nadmernom príjme hrozí riziko poškodenia pečene či poškodenie plodu.

Prekurzor vitamínu A – tzv. betakarotén – je nevyhnutný pre správne fungovanie očí, zneškodňuje voľné radikály v nich sa nachádzajúce, pridáva sa i do opaľovacích prípravkov, pretože chráni pokožku pred škodlivými lúčmi. Chráni imunitu a pri jeho predávkovaní sa pokožka sfarbuje do oranžova.

Vitamíny skupiny B – vplývajú na nervový systém, na rast kostí, zubov, vlasov či stav pokožky. Zlepšujú pamäť, zvyšujú koncentráciu, zlepšujú náladu. Podieľajú sa na tvorbe červených krviniek či na metabolizme tukov, cukrov a bielkovín. pomáhajú predchádzať rastovým či degeneratívnym ochoreniam, Alzheimerovej chorobe a mnohým ďalším. Ich nedostatok znamená poruchy činnosti mozgu, nesprávny rast či zníženú imunitu, únavu, slabosť a migrény.

Vitamín C – umožňuje vstrebávanie železa, je nevyhnutný pri stavbe zubov, kostí, ďasien. Znižuje cholesterol a podporuje činnosť imunitného systému. Je silným antioxidantom.

Vitamín D – alebo slnečný vitamín – posilňuje imunitný systém, podporuje tvorbu kostného tkaniva. Pôsobí ako prevencia vzniku rakoviny.

Vitamín E – je v prvom rade silným antioxidantom, podieľa sa na tvorbe červených krviniek, podporuje rast svalov.

Vitamín K – je nesmierne dôležitý pre zrážanlivosť krvi, čím zabraňuje vykrvácaniu. Podporuje pečeň a pôsobí proti rednutiu kostí. Nedostatok sa prejavuje krvácaním ďasien či krvácaním z raniek.

multivitaminy-2

Multivitamíny by nemali byť plnohodnotnou náhradou rozmanitej stravy

Minerály, ktoré obsahujú multivitamíny

Železo – potrebujú najmä tehotné ženy a ženy počas menštruácie

Vápnik – dôležitý pre stavbu kostí, nechtov, zubov

Horčík – znižuje krvný tlak a riziko vzniku cukrovky

Ďalšie minerály: meď, zinok, draslík, jód, fosfor, selén či bór.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply