Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Pre každého poľovníka sa v dnešnej dobe stal puškohľad alebo kolimátor samozrejmosťou. V minulosti tomu však takto nebolo a na poľovačkách sa strieľalo bez takých optických pomocníkov, akými sú práve puškohľady, ďalekohľady i kolimátory, alebo dokonca s príslušenstvom na nočné videnie. Moderné a presné zbrane umožňujú loviť na veľkú vzdialenosť, a preto presné mierenie je dokonca nevyhnutné. Súčasná ponuka puškohľadov sa môže zdať až príliš veľká a nepreberná, na trhu je viac 100 modelov puškohľadov a ponuka sa neustále rozširuje.

puškohľad

Nie každý puškoľhad je vhodný na každú zbraň. Ako si vybrať ten správny?

Správny výber puškohľadu

Správny výber puškohľadu nemusí byť práve jednoznačnou záležitosťou. Tak ako pri voľbe ďalekohľadov sa nezaobídete bez znalosti základných parametrov. Puškohľad si väčšinou kupujete na niekoľko rokov a budete s ním loviť niekoľko sezón. Preto sa odporúča nielen dať na slová kamarátov ale sústrediť sa na to a vybrať si naozaj podľa svojich vlastných potrieb a predstáv. Základné parametre sú zväčšenie puškohľadu, priemer objektívu, koeficient priepustnosti svetla, svetelný bod a paralaxa.

puškohľad

Burris Fullfield TAC30 Taktický zameriavač

Optika je základom dobrého puškohľadu

Platia tu rovnaké pravidlá ako pri výbere ďalekohľadov. Prioritou je, aby všetky komponenty boli z optického skla. Podozrivé sú výrobky, ktoré sú výrazne ľahšie a lacnejšie ako puškohľady rovnakých parametrov od iných výrobcov. Zamerať sa treba na ostrosť obrazu v okrajoch zorného poľa. Ďalej je tiež dôležité, aby ste boli schopní nastaviť puškohľad tak, aby ste videli ostro zámernú osnovu aj cieľ naraz. Taktiež farby musia byť reálne. Samozrejmosťou je plnenie inertným plynom a vodotesnosť. Pre svetelnosť puškohľadu je najdôležitejšie čírosť skla a antireflexné vrstvy. Ich zloženie a nanášanie je veľmi časovo aj finančne náročné a každý renomovaný výrobca si tieto procedúry prísne stráži. Najkvalitnejšie puškohľady majú ešte ochranu vonkajších šošoviek proti poveternostným vplyvom. Ide o schopnosť rýchleho stekania vody. Malé kvapôčky sa spájajú do väčšej kvapky a rýchlo odtekajú aj s prípadnými malými nečistotami.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply