Možno ste premýšľali o tom, že si otvoríte bankový účet v niektorom zo štátov Únie. Ak máte trvalé bydlisko v niektorej z jej členských krajín, potom máte automaticky právo otvoriť si tzv. základný platobný účet kdekoľvek v Únii. Banka nesmie takúto vašu žiadosť o založení účtu v zahraničí zamietnuť len preto, že bývate v inej krajine, než v ktorej má banka svoje sídlo. Toto právo sa nevzťahuje na ďalšie typy bankových účtov, ako sú napríklad sporiace účty.
Založenie účtu v zahraničí – kedy ho môže banka odmietnuť?
Založenie účtu v zahraničí môže zahraničná banka zamietnuť, ak nevyhovuje predpisom EÚ ohľadom boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. V niektorých krajinách EÚ si možno nebudete môcť základný bankový účet založiť, ak už máte podobný účet otvorený v inej banke v tej istej krajine. Ak žiadate o založení základného platobného účtu mimo krajiny, v ktorej bývate, môžu po vás banky v niektorých krajinách EÚ chcieť, aby ste dokázali, že na otvorenie účtu máte skutočný záujem.
Prvky základného platobného účtu v zahraničí
Základný platobný účet je taký účet, ktorý používate na vykonávanie bežných, každodenných transakcií, ako sú vklady, výbery v hotovosti a príjem a realizáciu platieb. K účtu by mala tiež existovať platobná karta, ktorú môžete používať na výber hotovosti a pri nakupovaniu ako v kamenných obchodoch, tak online. Banka by vám k účtu mala pokiaľ možno ponúknuť aj prístup k internetovému bankovníctvu. Základný platobný účet však nemusí obsahovať možnosť prečerpania alebo úveru. V niektorých krajinách EÚ vám banka môže za vedenie účtu účtovať ročný poplatok. Jeho výška by však mala byť primeraná. Na založenie účtu v zahraničí, teda v inej krajine EÚ tam nemusíte mať trvalé bydlisko. Banka nemôže vašu žiadosť o založení bežného účtu zamietnuť len preto, že bývate v inej krajine. V rámci jednej krajiny EÚ si môžete nechať previesť svoj bankový účet do inej banky. Viac info nájdete aj TU.