Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
Farba na drevo

Aj takto moderne môže vyzerať starý stolík po úprave maľovaním

Možno si myslíte, že po chôdzi a bicyklovaní je maľovanie dreva hádam tá najjednoduchšia vec aká existuje. Toto je možno pravda, ak sa chystáte maľovať starú stodolu. Ak to však myslíte vážne a chystáte sa maľovať napr. nejaký drevený nábytok, máte dve možnosti: robiť to dobre, alebo nedbalo. S trochou trpezlivosti a dobrou technikou, pri použití farby na drevo, sa vám to môže podariť takmer profesionálne.

Urobte si čas na prípravu dreva na maľovanie

Toto je prvá a najdôležitejšia vec pred všetkými úpravami a predtým, ako nanesiete farbu na drevo. Farba na drevo neprekryje a nevyplní trhliny, jamky, diery alebo iné nedokonalosti. Práve naopak, pravdepodobne ich ešte viac zvýrazní. Ak toto nie je vaším cieľom, mali by ste drevo pripraviť šmirgľovaním a opracovaním dohladka. Najskôr ale…

…odstráňte starú farbu z dreva

Farby na drevo

Najskôr odstráňte starú farbu a vyhlaďte nedostatky

Vezmite si špachtle a zoškrabte toľko farby, koľko môžete. Skúste však nepoškodiť drevo ešte viac. So špachtľou odstránite hrubú vrstvu starého náteru z dreva a zbytok šmirgľom. Najskôr hrubším, potom stále jemnejším, až je drevo úplne čisté a hladké.

Vyplňte všetky ryhy

Ryhy a nedokonalosti vyplníte kvalitným tmelom na drevo. Nechajte poriadne zaschnúť. Potom ešte raz prejdite jemným šmirgľom.

Následne prejdite po dreve suchou handričkou, aby ste drevo zbavili drobných nečistôt a zvyšného „prachu“ od šmirgľovania.

Takto pripravené drevo je vhodné na nanášanie farby na drevo.

 

Základný náter

Farby na drevo

Najskôr nanášajte základné/ochranné nátery, potom farby na drevo

Ak chcete docieliť sýtosť a stálosť farieb na dreve, mali by ste použiť najskôr základný náter. Tento náter tiež pomáha, aby hlavná farba bola jednotná na všetkých miestach. Základný náter môžete naniesť aj 2-3x. Následne nechajte poriadne zaschnúť.

Farby na drevo

Výber farby na drevo je veľmi dôležitý. Mali by ste vedieť, či váš drevený kúsok bude v záhrade a teda vystavený vonkajším vplyvom, alebo je to nejaký kus nábytku, ktorý bude umiestnený v interiéri. Potrebujete farbu na drevo, ktorá bude ľahko zmývateľná, aby bola farba stála a nevybledla ani na priamom slnku? Toto všetko by ste si mali ujasniť ešte predtým, ako sa rozhodnete pre farebný odtieň. Veľmi pekné výsledky sa dajú dosiahnuť s farbami San Marco.

Farby na drevo nanášajte rovnomerne s čistými hustými štetcami. Opäť nechajte poriadne zaschnúť a zopakujte nanášanie farby na drevo ešte raz.

Hotovo. Takto by vás drevený kúsok mal vyzerať ako nový (a možno ešte lepšie).

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply