Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Ako si správne vybrať kancelárske kreslo?

Vybrať si správne kancelárske kreslo alebo stoličku nie je vôbec jednoduché. Na našom trhu je nepreberné množstvo kresiel a nie je jednoduché si vybrať to pravé a včas sa zorientovať v pestrej ponuke na trhu s kancelárskym nábytkom. Ako vždy pri zariaďovaní nášho bývania, novej pracovne kancelárskym nábytkom či drevenou sedačkou na záhradnú terasu, je dôležité položiť si pred kúpou niekoľko otázok. Platí to samozrejme aj pre kancelárske stoličky či kancelárske kreslá, ktoré sa často pýšia prívlastkom “ergonomické”.

Kancelárske kreslo

Kancelárske kreslo by nemalo byť len dizajnovou vychytávkou.

Čo je vlastne to ergonomické kancelárske kreslo?

Ergonómia je veda zaoberajúca sa optimalizáciou ľudskej činnosti, a to najmä vhodnými rozmermi a tvarmi nástrojov, nábytku a iných predmetov. Cieľom je, aby používané predmety a nástroje svojim tvarom čo najlepšie zodpovedali pohybovým možnostiam, prípadne rozmerom ľudského tela. Napríklad vhodne navrhnutá stolička má tvarom sedadla sediacemu pomôcť, aby sedel vzpriamene, a predchádzať tak kriveniu chrbtice. Za ergonomické teda môžeme považovať také kancelárske kreslo, ktoré poskytuje sediacemu čo najvyšší komfort a je vybavené prvkami aktívneho, teda dynamického sedenia. Výsledkom používania takéhoto kancelárskeho kresla je predovšetkým zníženie záťaže chrbtových svalov a menšia únava, čo umožňuje vyššiu produktivitu práce.

Kancelárske kreslo

Výber ergonomického kancelárskeho kresla sa vyhnete problémom s chrbtom.

Podceňovanie výberu kresla sa nevypláca

Odborníci podceňovanie ergonomických vlastností stoličky či kresla jednoznačne neodporúčajú. Negatívnych dôsledkov dlhodobého sedenia na nevhodnom kresle je veľa, predovšetkým zdravotných. Človek, ktorý dlhodobo nezdravo sedáva je opakovane vystavený nezdravému pobytu. Často sa vyskytujú aj problémy so zadkom, chrbtom a bolesti stehien. Najčastejšie potom dochádza k problémom v oblasti chrbtice a chrbta. Na to je treba myslieť aj v prípade, že zariaďujete jedáleň či detskú izbu.

Pred kúpou kancelárskeho kresla sa radšej poraďte

Odporúčame teda obrátiť sa so všetkými otázkami na odborníka, prípadne si vypočuť názor viacerých nezávislých odborníkov a na základe ich odporúčaní si vybrať. Dôležité je, aby vám boli schopní zodpovedať všetky otázky a vysvetliť všetky nejasnosti týkajúce sa výberu kancelárskeho kresla a k nemu vhodný príslušný písací stôl. Nebojte sa teda pýtať a starostlivo vyberať, volíte totiž zdravie pre svoje telo.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply