Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Človek by si povedal, že je to primitívne a jednoduché. Pokiaľ však navštívite predajňu so zameraním na svietidlá, tak zistíte pravý opak. Výber správneho svietidla sa mení z jednoduchého nákupu na takmer nočnú moru, kedy sa strácate v ponuke a nakoniec zistíte, že zakúpené lampy vám vôbec nevyhovujú. Či už sa jedná o funkčnú alebo estetickú stránku.

Snahou tohto článku pritom nie je komplexne popísať svietidlá a všetky ich vlastnosti, ale skôr iba priblížiť základné informácie o problematike. Pokiaľ teda viete viac informácií neváhajte tento článok o svietidlách rozšíriť alebo sa o svoje skúsenosti podeliť v komentároch pod článkom.

Svietidlá a ich základné delenie

Samozrejme aj lampy majú svoje základné jednoduché delenie a potom zložitejšie. V tejto časti sa budem venovať skôr tomu základnému. Konkrétne sa svietidlá dajú rozdeliť asi nasledovne:

Náladové svietidlá

svietidlá

LED pás – svietidlá

Pri tejto skupiny svietidiel sa môže jednať o lampy, ktoré iba osvecujú určité predmety a vďaka tomu ich zvýrazňujú v priestore. Ďalej sa môže jednať o samostatné lampy so zaujímavým tvarom, ktoré majú prioritnú funkciu viac dizajnovú ako funkčnú. Poslednou skupinou je skupina takzvaných nepriamych svietidiel. Tie majú zdroj svetla skrytý pred priamym pohľadom, ale napriek tomu vydávajú viditeľné svetlo. Tento druh svietidiel je obľúbeným hlavne v modernom bytovom dizajne.

Funkčné svietidlá

svietidlá

svietidlá

Ich funkcia je presne daná a v prvom rade sa zameriavajú na funkciu svietenia a až potom je ich dizajnérske spracovanie. Samozrejme to však neznamená, že by sa jednalo a nejaké škaredé a neforemné lampy. Aj tieto svietidlá spĺňajú predpoklady moderného dizajnu, avšak pri tom si plnohodnotne plnia svoju funkciu pri dodávaní svetla do priestoru. Ich hlavné funkcie sú osvetlenie priestoru alebo orientačné svietidlá, či už v interiéri alebo exteriéri.
Svietidlá na čítanie

svietidlá

lampa na čítanie

Ako vyplýva z ich názvu, jedná sa o svietidlá určené na čítanie. Teda dôležitý je ich svetelný výkon. Na základe nich môžete stráviť či už pracovný deň alebo dlhý zimný večer čítaním bez strachu o poškodenie zraku.

Dúfam, že toto základné delenie svietidiel bude pre všetkých čitateľov prospešné a pokiaľ by ste ho vedeli doplniť tak sa o svoje skúsenosti podeľte v komentároch.


Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply