Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
koberce

Koberce nie sú len dekoráciou

Nedávno sme sa presťahovali do nového domu, ktorý má krásnu drevenú podlahu. V prvých dňoch som teda o tom, že na ňu položím koberce ani neuvažovala. Neskôr som však prišla na niekoľko „múch“, ako napr. že mi bolo chladno na nohy, alebo že môj hlas mal aj v malej miestnosti ozvenu, alebo že decká ale aj náš pes sa pri behaní po dome na dlážke šmýkali. Preto som si povedala, že koberce by sa nám v dome predsa len hodili.

Keďže koberce som nikdy nekupovala, o tom, čo mám hľadať som veľmi predstavu nemala. Určite som tú peknú podlahu nechcela zakryť úplne a taktiež som nechcela minúť priveľa peňazí. Preto som sa rozhodla, že o radu požiadam jedného známeho, ktorý pracuje ako bytový dizajnér. No a ten mi poradil nasledovné:

Rozpočet a materiál

Do kobercov sa rozhodne oplatí investovať. Cena by však mala odrážať aj ich kvalitu. Materiál by mal byť prírodný, napríklad z vlny alebo hodvábu. Koberce z kvalitnej vlny sú drahšie, no časom vraj vyzerajú ešte lepšie, než na začiatku. Trochu lacnejšou alternatívou sú koberce z juty a sisalu. Tieto sa ale dosť ťažko udržiavajú. A ak by sa mi náhodou podarilo vyliať červené víno, koberec môžem rovno vyhodiť.

koberce

V obývačke dotvárajú koberce konverzačný priestor

Veľkosť kobercov pre jednotlivé miestnosti

O veľkosti kobercov mi dizajnér povedal toto: Vo vstupnej hale by sa mal koberec nachádzať v jej strede. Medzi vchodovými dverami a kobercom by mal byť voľný priestor cca 90 cm. Rovnaký priestor by mal  ostať voľný aj na druhej strane. Koberec v jedálni by mal byť dosť široký na to, aby na ňom okrem stola, mohli stáť aj stoličky. A to aj vtedy, keď sú odsunuté. Do spálne sa hodia koberce – behúne, umiestnené po stranách postele. Koberec sa môže umiestniť aj pod posteľ, no tak, aby na každej strane vytŕčala aspoň tretina z neho. Podobne sa môžu koberce umiestniť aj do detskej izby a doplniť sa môžu kobercom na hranie. V obývačke by mal koberec pokryť celý „konverzačný priestor“ – to znamená sedačku s kreslami a konferenčný stolík. V prípade, že sú v obývačke takéto priestory dva, treba použiť aj dva koberce. Tie by mali ale na seba nadväzovať farbou aj materiálom. Koberce samozrejme treba prispôsobiť zariadeniu jednotlivých miestností.

Rady to sú určite užitočné, no aby som nabrala ešte väčšiu inšpiráciu, kúpila som si aj niekoľko magazínov o bývaní. A keď ešte trochu došetrím, kobercami vybavím celý dom.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Tagged:

Leave a Reply