Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

ZeolitMať doma akvárium s rybkami nepatrí iba medzi túžby malých detí ale aj medzi záľuby dospelých chovateľov rôznych (aj vzácnych) druhov. Vlastniť také akvárium, či už menšie alebo väčšie je veľkou zodpovednosťou, pretože o rybky sa treba starať. Starostlivosťou nemyslíme len kŕmenie, ale aj čistenie akvária. V tomto článku si priblížime čistenie akvárií s použitím horniny nazývanej zeolit.

Čistenie akvárií je asi jednou z najneobľúbenejších činností ich majiteľov. Hlavne ak sa jedná o väčšie akváriá, pri ktorých je manipulácia o niečo namáhavejšia. Hoci akvária majú filtre, nepracujú tak dobre ako by sme chceli. Čiže tak, aby sme mali s čistením čo najmenej práce. Výrazné uľahčenie tejto činnosti však prináša zeolit, prírodná hornina, ktorá má vynikajúce filtračné vlastnosti.

Čo to ten zeolit vlastne je?

ZeolitZeolit je hornina, ktorej vznik trval milióny rokov a ktorej ložisko máme aj u nás na Slovensku, v Nižnom Hrabovci. Zeolit vzniká milióny rokov, pôsobením tlaku a vysokých teplôt na usadený sopečný popol. Dochádza k rôznym fyzikálnym a chemickým premenám, ktorých výsledkom je zeolit ako ho poznáme dnes. Zo skupiny zeolitov je najvýznamnejší a najviac využívaný minerál klinoptilolit. Jeho konštrukciu tvoria mikroskopické dutinky a kanáliky, ktoré sú schopné zachytávať látky pevného, kvapalného aj plynného skupenstva. Teda zachytáva mechanické, fyzikálne aj chemické nečistoty. Ak by sme si nabrali za lyžicu zeolitu, jeho čistiaca plocha by sa vyrovnala ploche jedného futbalového ihriska.

Čisté akvárium pomocou zeolitu

ZeolitZeolit, ako filtračný materiál, je pri čistení akvárií, ale aj jazierok, bazénov a podobne, výborným pomocníkom. Adsorbuje do seba všetky nežiadúce látky a tým čistí a skvalitňuje vodu. Filter naplníme zeolitom a necháme pôsobiť. Výrazný výsledok je vidieť už po pár dňoch. Zeolit sa môže použiť aj ako piesok alebo štrk do akvária. V oboch prípadoch bude pôsobiť rovnako. Voda bude vďaka zeolitu čistejšia, priezračná a zbavená čpavku, ktorý ryby vylučujú. Zeolit takisto pohlcuje pachy a neutralizuje kyslú vodu. Dokáže adsorbovať aj niektoré organické látky a zamedzuje tvorbe rias. Jeho výhodou je napríklad, že ho stačí meniť raz za 2-3 roky. Čistenie akvária bude teda oveľa jednoduchšie a vaše ryby budú určite spokojnejšie. Stačí vyskúšať.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

 

Tagged:

Leave a Reply