Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Mať záhradu pri dome, chate či chalupe na vidieku nie je dnes nič výnimočné. V takej alebo onakej forme či podobe sa s ňou stretávame, venujeme sa jej, či trávime v nej voľné chvíle s priateľmi, rodinou či len tak sami celé hodiny. Niektorí z nás aj dni a celé týždne. Je to ich celoživotný sen či cieľ – mať v niečom výnimočnú záhradu. A všeličo v nej.

Okolie záhrady – záhradná architektúra

záhrada

Osvetlenie v záhrade

Záhradná architektúra je doslova veda. Študuje sa ako samostatná disciplína na stredných aj vysokých školách. Študenti sa počas štúdia zoznamujú s rôznymi štýlmi, tradičnými školami, prístupmi pri projektovaní a budovaní nových, udržiavaní či postupnej rekonštrukcii už tých stávajúcich záhrad. Prechádzajúc sa v dnešných dynamických časoch po uliciach našich miest či dediniek, môžeme pomerne často vidieť až tak trocha chaotickú zmes rôznych štýlov v navzájom tesne susediacich záhradách.

Od prvkov severoafrických, zo strednej Ázie či stredozemnej obasti. Nieje to nič nové, vždy to tak bolo aj v minulosti. Snaha o niečo iné, nové, odlišujúce sa od toho, čo má aj môj sused vedľa. Je to asi v poriadku, pokiaľ sa to občas nepreženie a pôsobí to na oko vnímavého okoloidúceho pozorovateľa trocha umelo a násilne. Kto vie, sme rôzni, a to je dobre, nie?

Záhrada ako miesto stretávania sa rôznych foriem života

Záhrada - home bydlení

V záhrade je množstvo žijúcich tvorov

Ja sám už niekoľko pekných rokov bývam v prenájom byte v budove, ktorá má v okolí svojho exteriéru aj peknú starú záhradu. Moja príiemná pani domáca sa o ňu rada a dobre stará.

Záhradu založili asi hlavne jej rodičia. A ja jej dosť s údržbou záhrady v ostatných niekoľkých rokoch pomáham. Dobrovoľne. Aj preto, pretože tá záhrada má všetky tie znaky a poskytuje mi tie možnosti, ktoré ja mám rád a dávam im pri staraní sa o záhradu prednosť. Moderne sa jej hovorí biodiverzita.

Rôznorodosť foriem života v nej, vhodnosť použitých materiálov ako stavebných prvkov v nej. Čo najväčšia jednoduchoť a prirodzenoť rastliných druhov rastúcich v nej. A aktívna prítomnosť aj prvkov okolitej divokej prírody v nej.

Naša záhrada

Naše záhrady

V našej záhrade to tiež žije

Tá naša záhrada má aj úžitkovú časť, sú tam aj dve miesta s bylinkami, využívame často aj oddychovú zónu s lavičkou. Má aj dve malé žijúce jazierka, aj dospelé odchádzajúce stromy s korunou plnou hniezd vtákov.

Je tu útulné miesto na kompostovanie odpadov, aj drobný starý skleníček s drevenou konštrukciou na kamenných múrikoch… Pri kamennom obvodom múre sa čupí aj malá útulná drevená chatka s drobným žmurkajúcim okienkom. Máme tam uložené len to najnutnejšie náradie, ktoré priebežne potrebujeme. A záhradnú kosačku.

A aká je tá vaša záhrada?

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Tagged:

Leave a Reply