Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Správne zloženie a dávkovanie odpadov

Dôležité je dodržať určitú rovnováhu v skladbe materiálu pri kompostovaní v záhrade. Asi by sme mali mať 25-50% jemného zeleného odpadu (nasekaná tráva, burina, zeleninový odpad z kuchyne alebo aj domáci hnoj) k tomu, aby sa sme podporili potrebné živiny pre mikroorganizmy. Zvyšok by mohol byť hnedý odpad (konáriky, drevené štiepky, piliny, papier, kartón, slama alebo listy zo stromov).

Baktérie a iné mikroorganizmy produkujúce dobrý kompost fungujú najlepšie vtedy, ak pomer zeleného a hnedého materiálu v záhrade je taký akurát. Každý záhradkár by sa mal vyhnúť tomu, aby zelený odpad napríklad z často koseného trávnika prevládal. Môžu sa tak vytvoriť polohy slizkého, zapáchajúceho materiálu, ktoré neprospievajú procesu rozkladu. Podobne aj kuchynský odpad je dobré zmiešať s hnedým dreveným odpadom do kompostu v záhrade. Zabezpečí sa tak prístup vzdušného kyslíka do rozkladajúceho sa prostredia biomasy.

záhrada

Ako pripraviť kompost

Najčastejšie dostupné kompostovateľné materiály v záhrade

Je úplne samozrejmé, že tak každý jednotlivý záhradkár ako aj jeho pestovateľské ambície sú trocha odlišné od jeho najbližších susedov. Ale vo všeobecnej rovine je možné vhodný materiál pridávaný priebežne na kopu kompostu v záhrade rozdeliť asi do nasledujúcich kategórií:

  • zelený odpad: drobná pokosená tráva, mäkké listnaté rastliny, celoročne zbieraná burina, nepoužiteľné ovocie a zelenina, neuvarený kuchynský odpad, vybraný odpad po našich domácich miláčikoch (podstielka)
  • hnedý materiál: odpad po orezávaní ovocných stromov a po strihaní živých plotov (najlepšie podrvený), drobné drevené štiepky, piliny, lístie zo stromov, papier, kartón (potrhaný na menšie kúsky), slama, tvrdšie rastlinné stonky
  • urýchľovače a podporné materiály: občas sa niektorý záhradkár dostane do situácie, kedy nemá dostatok vhodného materiálu na kompostovanie. Ak mu chýba hnedý materiál, potom si môže kúpiť prostriedok obsahujúci dusík. A naopak, ak má v záhrade príliš veľa zeleného odpadu, môže pridať podporný prostriedok obsahujúci uhlík. Skúsený záhradkár vie veľmi dobre, ako sa vhodne a včas rozhodnúť.
  • vápenec: občas sa aj medzi záhradkármi stretávame s názorom, že je potrebné a dobré pridať do kompostu aj vápnik v podobe mletého vápenca. Nie je to tak, nie je to vôbec potrebné a nutné.
záhrady

Starostlivosť o záhradu sa vám vyplatí

Tak záhradkár ako aj kompost potrebujú vzduch

Občasné obracanie rozmanitého obsahu kompostu umožňuje prepotrebný prístup vzduchu. Ak je kopa v záhrade príliš vlhká alebo sa stáva príliš kompaktná, potom je proces rozkladu biomasy spomalený kvôli nedostatku vzduchu. Najlepšie je premiestniť kompost pravidelne, aspoň raz mesačne. Ak to neurobíme, potom je to asi najčastejšia príčina, prečo náš domový kompost nie je až tak dobrý a kvalitný ako ten z komunálnej výrobne kompostu. Nemal možnosť občas sa poriadne nadýchať čerstvého vzduchu.

Mnohí záhradkári nie sú schopní na jeden raz navŕšiť vhodnú rastlinnú zmes, preto je to občasné prehodenie kopy záhradnými vidlami tak dôležité. A ešte na záver – nezabudnite udržiavať potrebnú vlhkosť počas suchších letných týždňov. A ak tú našu kopu občas poprehadzujeme tými vidlami, zistíme viac aj o vnútrajšku tej našej kopy!

Ak vás článok zaujal, viac inšpirácií o záhrade si môžete prečítať aj TU.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Tagged:

Leave a Reply