Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
krb

Záhradný krb

Grilovanie na dvore – kto by ho nemal rád? Vynikajúce jedlo a z neho šíriaca sa vôňa, vychladené pivo a príjemná atmosféra. Ideálny plán na pekný letný večer. Na prípravu jedla môžeme použiť záhradný gril alebo krb. A práve záhradnému krbu sa budem venovať v tomto článku. Konkrétne tomu, ako si ho svojpomocne postaviť.

Výber vhodného miesta

Ak si chcete na dvore alebo v záhrade postaviť krb, prvým krokom k úspechu je výber vhodného miesta. V tomto prípade teda majte na mysli smer vanúcich vetrov a zadnú časť krbu orientujte na sever alebo západ. Dobrým riešením je umiestnenie krbu pod nejakú striešku, terasu alebo altánok. Krb tak ochránite pred slnečným žiarením či dažďom a grilovanie si užijete aj za nie úplne najlepšieho počasia. Výhodou stavby krbu svojpomocne je možnosť vlastného naprojektovania, teda že krb si predstavíte podľa vlastných nárokov. Nemali by ste zabudnúť vymurovať plochu na prípravu jedla, zabudovať vodiace profily na vloženie roštu, vymurovať priestor na uskladnenie dreva, prípadne odkladanie riadov či potravín.

Staviame krb

Základom úspešnej stavby je aj dobrý nákres. Vďaka nemu budete mať lepšiu predstavu nie len o tom, ako stavba bude vyzerať ale aj o potrebnom materiáli a jeho množstve. Na stavbu môžete použiť kameň alebo tehly. V prípade tehál buďte dôsledný. Použite tehly, ktoré odolávajú aj vysokým teplotám (napr. šamotové tehly). Výber materiálu prispôsobujte okolitému prostrediu. Pre lepšiu stabilitu stavbu začnite kvalitným betónovým základom. Betónový základ, ktorý by mal vystupovať o 10-15 cm nad úroveň zeme je dobré vystužiť kamenivom alebo armovacími prútmi.

krb

Murovaný komín

Na tento základ potom môžete začať stavať samotný krb. Najdôležitejší je prvý rad tehál, ktorým vlastne určíte pôdorys krbu. Pri murovaní je potom do medzier vhodné použiť oceľový drôt, ktorý zabezpečí, aby medzery boli všade rovnaké. Krb by mal byť vysoký aspoň 80cm. Na vyplnenie medzier sa odporúča šamotová malta, ktorá odoláva vysokým teplotám.

Sopúch a komín

Podstatnou a neodmysliteľnou súčasťou krbu je samozrejme aj sopúch a komín. Sopúch môže byť murovaný alebo z oceľového plechu. Môžete si ho kúpiť už hotový alebo svojpomocne vyrobiť. Stačí si urobiť náčrtok, postrihať plech a pospájať ho pevnými nitmi. Nakoniec je nad sopúch ešte potrebné umiestniť ochrannú plechovú striešku.

Tento návod je síce veľmi zjednodušený, no dáva aspoň približnú predstavu o tom, čo svojpomocný stavba krbu obnáša.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
Tagged:

Leave a Reply