príborový set

Dôležitou súčasťou vybavenia každej kuchyne je príborový set. Používa sa každodenne a preto je dôležité vybrať si taký, s ktorým budete naozaj spokojní. Základný príborový set je obvykle pre 6 alebo 8 osôb. Zahŕňa nože, vidličky, dezertné lyžice a čajové lyžičky. Ak máte väčšiu rodinu alebo radi organizujete rôzne stretnutia a pozývate hostí, zíde sa vám príborový set pre 10 osôb. Väčšie príborové sety už obsahujú napríklad aj polievkové lyžice, ostrejšie nože na mäso, dezertné vidličky a kávové lyžičky.

príborový set

Nevyhnutnosť každej domácnosti.

Striebro či nerezová oceľ?

Príborové sety sa vyrábajú predovšetkým z nerezovej ocele. Kvalitnejšie príbory sú postriebrené, prípadne vysoko kvalitné z čistého striebra. Tie sú však aj oveľa drahšie a náročnejšie na údržbu. Nerezové príbory sú veľmi vhodnou voľbou kvôli cenovej dostupnosti aj výbornej kvalite. Hodia sa rovnako dobre na formálne príležitosti ako aj na každodenné používanie.

Označenie kvality

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si nerezový príborový set, všimnite si čísla, ktorými je označený. Tie napovedajú o akosti kovu, ktorá má vplyv na jeho trvanlivosť a pevnosť. Plus na ďalšie vlastnosti ako odolnosť proti poškrabaniu a ohybu. Väčšinou nájdete čísla 18/10 a 18/0, ktoré označujú pomer obsahu chrómu a niklu. Odporúča sa skôr pomer 18/10 nakoľko prídavok chrómu zvyšuje trvanlivosť a odolnosť proti hrdzi. Nikel zase dodá príboru lesk a ochranu pred poškodením kyselinami z potravín.

príborový set

Vyskúšajte štýlovo odlišný príbor.

Príborový set a jeho vlastnosti

V závislosti od zloženia materiálu môžu mať nerezové príbory buď biely alebo mierne šedý lesk. Ak sa ten váš neleskne, a nie je to súčasťou jeho dizajnu, mali by ste ho vyleštiť. Ak to nepomôže, treba si overiť kvalitu materiálu. Skúste si príbor aj poťažkať. Nemal by byť príliš ľahký. Taktiež hĺbka lyžice by nemala byť menej ako 7 mm. Nezabudnite si poriadne prezrieť každý kúsok príborového setu, ktorý si chcete kúpiť. Ich povrch by mal byť hladký bez drsných hrán, aj medzi zúbkami vidličky.

Leave a Reply