Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Možno ste premýšľali o tom, že si otvoríte bankový účet v niektorom zo štátov Únie. Ak máte trvalé bydlisko v niektorej z jej členských krajín, potom máte automaticky právo otvoriť si tzv. základný platobný účet kdekoľvek v Únii. Banka nesmie takúto vašu žiadosť o založení účtu  v zahraničí zamietnuť len preto, že bývate v inej krajine, než v ktorej má banka svoje sídlo. Toto právo sa nevzťahuje na ďalšie typy bankových účtov, ako sú napríklad sporiace účty.

založenie účtu v zahraničí

Účet v zahraničí je dnes už jednoduché kontrolovať a spravovať prostredníctvom internetu kdekoľvek

Založenie účtu v zahraničí – kedy ho môže banka odmietnuť?

Založenie účtu v zahraničí môže zahraničná banka zamietnuť, ak nevyhovuje predpisom EÚ ohľadom boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. V niektorých krajinách EÚ si možno nebudete môcť základný bankový účet založiť, ak už máte podobný účet otvorený v inej banke v tej istej krajine. Ak žiadate o založení základného platobného účtu mimo krajiny, v ktorej bývate, môžu po vás banky v niektorých krajinách EÚ chcieť, aby ste dokázali, že na otvorenie účtu máte skutočný záujem.

založenie účtu v zahraničí

Založenie účtu v zahraničí prináša aj výhody

Prvky základného platobného účtu v zahraničí

Základný platobný účet je taký účet, ktorý používate na vykonávanie bežných, každodenných transakcií, ako sú vklady, výbery v hotovosti a príjem a realizáciu platieb. K účtu by mala tiež existovať platobná karta, ktorú môžete používať na výber hotovosti a pri nakupovaniu ako v kamenných obchodoch, tak online. Banka by vám k účtu mala pokiaľ možno ponúknuť aj prístup k internetovému bankovníctvu. Základný platobný účet však nemusí obsahovať možnosť prečerpania alebo úveru. V niektorých krajinách EÚ vám banka môže za vedenie účtu účtovať ročný poplatok. Jeho výška by však mala byť primeraná. Na založenie účtu v zahraničí, teda v inej krajine EÚ tam nemusíte mať trvalé bydlisko. Banka nemôže vašu žiadosť o založení bežného účtu zamietnuť len preto, že bývate v inej krajine. V rámci jednej krajiny EÚ si môžete nechať previesť svoj bankový účet do inej banky. Viac info nájdete aj TU.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply