Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Slovo „retro“ sa prvý krát objavilo v roku 1960 a malo označovať nové veci alebo štýl s prvkami, vlastnosťami, motívmi, technikami a materiálmi z minulosti, z čias priemyselnej revolúcie, moderny. Najčastejšie sa stretávame s pojmom retro v interiérovom dizajne. Retro nábytok je veľmi populárny keďže je vhodný v akomkoľvek byte či rodinnom dome, a celkom ľahko sa kombinuje.

retro nábytok

Retro nábytok sa vyznačuje tým, že skrine a komody stoja na nohách

Retro nábytok je nový nábytok

Retro nábytok nie je starý nábytok, aj keď ho mnohí tak označujeme. Ide o moderný nábytok, ktorý má svojim vzhľadom poskytovať pocit niečoho z minulosti. Retro sa vyznačuje pestrými farbami, hlavne červená, žltá, oranžová, hnedá ale aj rôznymi pastelovými farbami. Ľahko rozpoznáte tiež retro nábytok podľa rôznych vzorov – pásiky, kruhy, štvorce, vlnky, kvety. Retro nábytok ako komody a skrine sa vyznačujú aj tým, že stoja na štyroch úzkych nohách. Retro nábytok môžete nájsť v kvalitných predajniach s nábytkom, no mnohí si napr. recyklujú svoj starý funkčný nábytok a to tak, že si ho premaľujú alebo vymenia úchytky na šuplíkoch, aby nábytok pôsobil retro.

retro nábytok

Retro jedálenský set

Retro nábytok v jednotlivých miestnostiach

Kuchyňa – V retro štýle sú najpopulárnejšie kovové kuchynské stoly a kovovo kožené stoličky, barový pult a rôzne doplnky ako farebné mixéry a pod. Takýto retro nábytok do kuchyne pripomína 50-te roky zo západu. Najobľúbenejšia býva kombinácia červená s bielou, alebo pastelová ružová a modrá.

Obývačka – Retro obývačka je typická farebnými textilnými sedačkami, ktoré nepatria spolu do zostavy, t. z. že každá sedačka je iná. Jednoduchý okrúhly alebo oválny drevený stolík na nohách a veľké chrómové svietidlo nakláňajúce sa ponad sedačku s tienidlom v tvare pologule.

retro nábytok

Retro stolík do obývačky

Spálňa – Retro spálňu spoznáte podľa komody a nočných stolíkov so zaoblenými hranami a stojace na štyroch nohách. Okrem nábytku je tiež veľmi populárne zvýrazniť stenu, pri ktorej je čelo postele, a to tak, že vzorovaným valčekom nanesiete farbu na stenu a tým vytvoríte zaujímavý retro vzor. Je to tiež skvelé riešenie, ak chcete vniesť farebnosť do spálne a tapety nie sú to „pravé orechové“ pre vás.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply