Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Cesta k otehotneniu a splneniu si sna o vlastnom bábätku je takmer pre každý pár úplne iná. Jednému páru sa to môže podariť celkom jednoducho, iný pár na to zasa potrebuje viac času, trpezlivosti a občas i odbornú pomoc lekárov.

Istý je však fakt, že len minimálnemu počtu párov sa podarí otehotnieť ihneď. V priemere ukazujú čísla, že 15-20 dvojíc zo 100, ktoré sa o bábätko snažia každý mesiac, je úspešných. Pozitívne však je, že ak sa aktívne snažíte o počatie každý mesiac, máte až 95% šancu na to, aby sa vám to podarilo v priebehu dvoch rokov. Ako však môžete aspoň minimálne zvýšiť svoje šance na tehotenstvo? 
Ako vplýva na tehotenstvo

Ako vplýva na tehotenstvo stav vajíčkovodov

Nepriechodnosť vajíčkovodov je problém, s ktorým sa pri plánovaní tehotenstva stretáva čoraz viacej žien. O tom, že je nepriechodnosť vajíčkovodov značnou prekážkou pri otehotnení svedčí aj fakt, že až v 35% prípadov je problém práve tu. Na posúdenie stavu, v akom sú vaše vaječníky, vám môže váš lekár odporučiť laparoskopiu.

Ako-vplyva-na-tehotenstvo6Ako vplýva na tehotenstvo ovulácia

Pravidelný menštruačný cyklus je skvelým predpokladom na to, aby žena mala aj pravidelnú ovuláciu a práve ovulácia môže žene pomôcť, ak plánuje tehotenstvo. Je dobré, ak si žena sleduje, kedy má plodné dni, pretože pohlavný styk počas tohto obdobia výrazne zvyšuje šancu na otehotnenie.

Ako vplýva na tehotenstvo častosť pohlavného styku

Mýtov a teórií o tom, či frekvencia pohlavného styku medzi partnermi ovplyvňuje aj ich šance na tehotenstvo je viac než dosť. Na jednej strane stojí názor, že ak má pár sex príliš často, ich šance to ovplyvní negatívne. To však určite neplatí v prípade, že máte do 35 rokov, pretože do tohto veku sú mužské spermie schopné obnoviť sa už do 24 hodín. Na druhej strane je názor, že pohlavný styk raz denne alebo aspoň každý druhý deň ovplyvňuje šance na tehotenstvo  pozitívne a to najmä počas už spomínaných plodných dní.

Ako-vplyva-na-tehotenstvo5

A dokonca, vedeli ste o tom, že kvalita spermií rapídne klesá tým, že sú spermie dlhší čas „zadržiavané“? Síce sa množstvo spermií aspoň minimálne môže zvýšiť, ale zato klesá ich pohyblivosť. Takže, aj vedci potvrdzujú, že šanca na otehotnenie je vyššia v prípade pravidelného a nie len občasného pohlavného styku.

Ako vplýva na tehotenstvo telesná hmotnosť ženy

Aj to, koľko žena váži, môže viac či menej ovplyvniť jej schopnosť otehotnieť. Negatívna je príliš nízka, rovnako ako aj príliš vysoká telesná hmotnosť a problémom pri plánovaní tehotenstva sa stáva až v 12% zo všetkých prípadov.

Riadiť sa môžete napr. podľa vášho BMI indexu, pre tehotenstvo je najoptimálnejšie BMI medzi 18,5 – 24,9. Podváha u žien spôsobuje vymiznutie menštruácie a tým pádomaj ovulácie a plodných dní, naopak, nadváha zvyšuje v ženskom tele hladinu estrogénu.

Priemerná hodnota BMI(18,5 – 24,9) BMI 25 – 29,9 BMI 30 – 34,9 BMI 35 – 39,9 BMI ≥ 39,9
Tehotenstvo – 3% – 14% – 26% – 41 – 53%
Predčasný pôrod + 26% + 52% + 59%

Ako vplýva na tehotenstvo vek ženy

To, že dnes tehotenstvo ustupuje do úzadia a do popredia sa dostáva skôr kariéra, je dnes takmer bežný jav. Práve preto sa tehotenstvo odkladá na dobu neurčitú s názvom „potom“, neuvedomujúc si že vekom klesá plodnosť ako u mužov, tak aj u žien.

Spôsobuje to fakt, že vekomsa u žien znižuje počet vyprodukovaných vajíčok. Ak sa chcete dozvedieť, či sa problém nenachádza práve tu, dá sa u ženy vykonať zmeranie tzv. ovariálnej rezervy.Ako vplýva na tehotenstvo

Ako vplýva na tehotenstvo káva a cigarety

Fajčenie a pitie kávy sú dva zlozvyky, ktoré sú nielenže naozaj rozšírené, ale veľmi často aj navzájom prepojené. Obe tieto veci môžu ovplyvniť vaše šance na tehotenstvo, avšak káva v oveľa menšej miere ako fajčenie.

Pri pití kávy je škodlivé, ak denne vypijete viac ako 5 šálok. S fajčením je to už horšie, tu už aj minimálna dávka nikotínu môže zapríčiniť viaceré problémy – od problémov pri otehotnení, cez zvýšené riziko potratu a predčasného pôrodu až po veľmi nízku pôrodnú hmotnosť novorodenca.

Fajčenie ovplyvňuje pri ženách množstvo aj kvalitu ich vyprodukovaných vajíčok a pri mužoch zasa kvalitu, množstvo i pohyblivosť ich spermií, čo už je viac-menej všeobecne známe.

Ako vplýva na tehotenstvo fyzický a psychický stav ženy

Ako vplýva na tehotenstvoVyššia fyzická aktivita i psychická pohoda dokážu ovplyvniť ženskú schopnosť otehotnieť. Aj tu sa však treba riadiť heslom „zlatá stredná cesta“, pretože, ak žena vykonáva napr. intenzívne aerobné cvičenia viac ako 3 hodiny týždenne, môže to jej plodnosť ovplyvniť negatívne. Pri ženách, ktoré zasa trpia depresiami je pravdepodobnosť, že budú mať problém s otehotnením, 2x vyššia.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply