Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

štrk do akvária

Štrk do akvária by nemal plniť iba estetickú funkciu, ale mal by byť aj prospešný pre život v akváriu

Krásne čisté a zdravo vyzerajúce akvárium môže byť úžasnou dekoráciou pre každú domácnosť, dokonca aj pre každú miestnosť. Dosiahnuť však to, aby vyzeralo reprezentatívne, nie je vôbec jednoduché a preto to mnoho ľudí po prvých pokusoch vzdá. Najväčšími nepriateľmi pekného akvária sú bezpochyby riasy. Ako sa s týmto problémom vysporiadať hneď od začiatku, odkedy si akvárium do svojho bytu alebo domu zaobstaráte? Riešením môže byť kvalitný štrk do akvária, s ktorého výberom vám poradím v tomto článku.

Zabudnite na farebný štrk do akvária

Mnoho ľudí pri zriaďovaní svojho prvého akvária robí chybu, že sa v prvom rade zameriava na prvotný estetický dojem nehľadiac na ostatné vlastnosti, ktoré by malo akvárium spĺňať. To platí aj vtedy, keď si ľudia vyberajú štrk do akvária. Často sa nechajú zlákať napr. zaujímavo vyzerajúcim farebným substrátom, avšak už po niekoľkých týždňoch zisťujú, že to bola chyba. Farebný substrát totižto v 90% prípadov začne farbu púšťať a tak nie len že to vôbec nepôsobí v akváriu pekne, ale to aj zvyšuje pravdepodobnosť, že sa pod vplyvom chemických zmien v akváriovom ekosystéme začnú tvoriť nepríjemné riasy.

Najlepšie je čisto prírodné riešenie

Takže, aj podľa vlastných skúseností môžem jednoznačne odporučiť, aby ste pri kúpe nového akvária rovno zainvestovali aj do kúpy prírodného substrátu na jeho dno, ktorý bude bez farbív. Mne sa osvedčil napr. zeolitový štrk do akvária, ktorý keďže je vyrobený z horniny, je aj 100% prírodný. Je tak skvelou voľbou pre rybičky, rastliny v akváriu aj pre celkové fungovanie ekosystému v ňom – to zasa napomáha tomu, aby sa vám akváriu nerozmnožili už spomínané riasy. Je tak skvelou voľbou vo všetkých smeroch.

štrk do akvária

Najlepším riešením je prírodný štrk do akvária zo zeolitu

Pozrime sa aj na estetické hľadisko

Štrk do akvária zo zeolitu však nie je vhodný iba po „funkčnej“ stránke, ale tiež nepokazí ani estetický dojem z akvária. Kým je suchý má síce neutrálnu bielu až sivú farbu, avšak ak je ponorený vo vode, nadobudne zvláštne odtiene jemnej modrej a zelenej farby. Avšak aj v prípade, že by vám takýto vzhľad nevyhovoval, je to veľmi jednoduché vyriešiť, napr. osvetlením akvária v požadovanej farbe.


Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply