Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
zeolit

Zeolit ako alternatíva piesku vo filtračných systémoch pre bazény

Hoci sezóna bazénov a kúpania sa v nich je už na konci, problém ohľadom čistenia vody v bazénoch je a bude stále aktuálny aj na budúci rok. Práve preto, ak na budúce leto plánujete bazén aj vo svojej záhrade, odporúčame vám pripraviť sa vopred a získať niekoľko cenných informácií už teraz z nášho článku. Ten bude venovaný hlavne problematike ako mať vodu v bazéne kryštálovo čistú aj bez použitia veľkého množstva rôznych chemikálií, pričom hlavnú úlohu bude zohrávať zeolit.

Úprava pH a kuchynská soľ ako alternatíva chlóru

Prvým krokom pri napustení bazéna vodou je jej úprava. Totižto, aby sa vám vo vode nemnožili riasy, baktérie a kvasinky závratnou rýchlosťou je potrebné upraviť pH (kyslosť) vody. To by sa malo pohybovať v rozmedzí 7,2 – 7,6, avšak tu sa použitiu chemických prípravkov nijakým spôsobom nevyhnete. Následne by mala byť na rade dezinfekcia bazénu i vody v ňom s pomocou chlóru. Ak však chlór nechcete použiť (ste naňho alergický, bazén bude určený primárne pre deti a pod.) za jeho alternatívu môžete zvoliť aj obyčajnú kuchynskú soľ. Po tomto druhom prichádza na rad filtrácia a samotný zeolit.

Zeolit ako filtračný materiál

Filtrácia v bazéne slúži na mechanické odstraňovanie nečistôt vo vode. Práve do filtrácie sa používa zeolit ako alternatívny filtračný materiál. Takýmto najznámejším filtračným materiálom je napr. kremičitý piesok, avšak zeolit oproti nemu ponúka celú radu výhod. Prvou z nich je, že pri filtrácii vody v bazéne sa filtračný prístroj veľmi rýchlo upcháva. Avšak, pri kremičitom piesku je to niekoľkonásobne rýchlejšie ako pri zeolite. Zeolit za to vďačí najmä svojej unikátnej štruktúre – je totižto oveľa ľahší než spomínaný piesok.

zeolit

Pre kryštálovo čistú vodu v bazéne vyskúšajte zeolit

Regeneračné vlastnosti zeolitu

Druhou veľkou výhodou, ktorú zeolit ponúka pri čistení vody v bazénoch je, že kremičitý piesok treba približne každé 2 roky kompletne vymeniť za nový. Zeolit má však na rozdiel od piesku schopnosť regenerácie, čo znamená, že po každých 2 rokoch ho stačí na 6 až 12 hodín ponoriť do 10% roztoku soli a všetky jeho účinky sa ihneď obnovia. Takže, pokiaľ chcete chrániť životné prostredie a zároveň znížiť náklady na údržbu svojho bazéna, odporúčame vám aspoň vyskúšať účinky tejto prírodnej horniny.


Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
Tagged:

Leave a Reply