Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
repka olejná

Repka olejná sa aj na našich poliach pestuje vo veľkom

Repka olejná má mnohostranné využitie a jedným z nich je vo forme oleja. Repka olejná obsahuje mnoho živín. Je to kultúrna plodina, ktorá je bohatá na svoje olejnaté semená využívané najviac na výrobu už spomínaných olejov. Na Slovensku má dlhoročnú tradíciu, no veľké plochy repky olejnej nájdete tiež v Číne, Indii, Kanade a krajinách EÚ.

Repka olejná vo forme oleja je veľmi chutná a zdravá prísada, ktorá zvýši chuť každému jedlu. V jednom z predošlých článkov som opisovala ako pripraviť marinádu pre rybu a morské plody s pomocou oleja z repky olejnej. Dnes taktiež opíšem recept na skvelú marinádu pre lososa, no trošku inak, s úplne inými a výraznejšími chuťami.

Marináda z repky olejnej a sójovej omáčky

Pripravte si všetky prísady. Budete potrebovať olej z repky olejnej, 15 ml čerstvého nastrúhaného zázvoru, dva strúčiky pretlačeného cesnaku, 15 ml sezamových semienok a nadrobno nakrájanú jarnú cibuľku alebo pažítku. Môžete tiež použiť nejaké východoázijské korenie podľa vlastnej chuti. Všetko do spolu dobre premiešajte v miske a nechajte chvíľu odstáť, aby sa jednotlivé chute prepojili. Do druhej misky si pripravte 60 ml oleja z repky olejnej a 45 ml sójovej omáčky. Dobre premiešajte. Ide o tú istú marinádu, avšak je potrebné, aby tá, s ktorou ste začali ostala ostatá, kým do nej vlejete druhú časť obsahujúcu sójovú omáčku. Keď ich dokopy zmiešate, môžete vložiť rybu/lososa, prikryť alebo vložiť do zatvárateľného mikroténového sáčku a nechať marinovať v chladničke 30-60 min. nikdy nemarinujte rybu viac ako hodinu!

Vzhľadom k tomu, že sa v marináde nachádza surová ryba, marinádu nie je možné znovu alebo ďalej použiť bez tepelnej úpravy.

repka olejná

Repka olejná – akými spôsobmi sa dá využiť?

Poleva môže, no nemusí byť

Ďalej si pripravte polevu. Môžete si pripraviť hustejšiu polevu, ktorou počas pečenia potriete lososa pre ešte výraznejšiu chuť. Skvelá omáčka, ktorá neruší chuť marinády je zmes 30 ml medu, 5ml sójovej omáčky a 2,5 ml omáčky Sriracha – čo je štipľavá čili omáčka (vyrobená z pasty z čili papričiek, destilovaného octu, cesnaku, cukru a soli). Kľudne experimentujte s množstvom týchto ingrediencií, kým vám chuť bude vyhovovať. Majte však na pamäti, že keď budete ochutnávať samotnú omáčku, bude sa zdať silnejšia ako keď bude podávaná s lososom.

Následne lososa upečiete na rozpálenej panvici z oboch strán asi 10 min.

Aj takto sa dá využiť repka olejná. Dobrú chuť!

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply