benátska štuka

Páči sa vám povrchová úprava stien majúca charakter tzv. benátskej štuky a zaujíma vás aká jej jej cena? A taktiež čo všetko predchádza jej aplikácie na steny a či sa váš interiér vôbec na takýto výnimočný typ omietok hodí? História benátskej štuky siaha do stredoveku a svoje pomenovanie má samozrejme po talianskych Benátkach. Je to exkluzívna murárska technika imitujúca štruktúru mramoru. Pôvodne bola určená pre dekoráciu, výzdobu a architektonické stvárnenie významných interiérov používanou od renesancie. Aj preto benátska štuka vždy mala a stále má aj svoju cenu.

benátska šťuka

Ako na to

Benátska štuka je však nielen o cene

Tento typ omietky sa používa ako finálna luxusná úprava interiérových povrchov. Benátska štuka je štukatérska technika, pomocou ktorej sa na stenách da vytvoriť dokonalá imitácia mramoru. Od prírodného mramoru ju možno rozoznať tým, že na ploche nenájdete žiadne drobé škáry. Benátska štuka drží aj na nerovnom podklade. Môže sa aplikovať a použiť aj na stĺpy, oblúky i výklenky.  Benátska štuka je paropriepustná, bez obáv sa dá  použiť do vlhších priestorov ako sú kúpeľne a bazény. Odborník v takomto prípade použije k finálnemu náteru voskovú pastu. Prejaví sa to samozrejme na cene za takúto benátsku štuku, ale váš interiér touto povrchovou úpravou získa úplne originálny nádych.

benátsky šťuk

Benátsky šťuk na luxusný štýl

Cena je ovplynená aj charakterom podkladu

Benátska štuka je vysoko zrkadlovo lesklá, opticky rozširuje priestor a  je veľmi príjemná na dotyk. Vďaka svojmu hladkému, lesklému a tvrdému povrchu odpudzuje prach. Takmer nepotrebuje údržbu a je veľmi trvanlivá. Farebnosť benátskej štuky je prakticky neobmedzená. Konečná cena benátskej štuky v konkrétnych interiéroých podmienkach je odvedená aj od prípravných prác na podklade. Dôležité je dokonalé oškrabanie starých malieb a omietok, aplikácia kvalitného penetračného náteru a nakoniec stierkovanie stien pred nanesením benátskej štuky. Najviac sa benátska štuka hodí na stropy a steny slávnostných miestností, do hál, do obývacích miestností alebo do kúpeľní. Často sa uplatňuje pri sanáciách pamiatkových historických budov.

Leave a Reply