Jednoduché, prirodzené a čisté – tak by sme mohli označiť veľmi obľúbené bývanie v škandinávskom – severskom štýle, ktoré vášmu interiéru poskytne nadčasový, nestarnúci dizajn. Prírodné materiály a farby, multifunkčný, kvalitný nábytok bez výrazných ozdôb a veľa bielej farby dodáva takémuto bývaniu jedinečnosť a originalitu. Bývanie v škandinávskom štýle však vôbec nemusí byť chladné, sterilné a strohé akoby ste sa možno domnievali, práve naopak, dokážete pomocou neho vytvoriť naozaj útulný a harmonický domov. Ako si správne poradiť so zariadením takéhoto vkusného interiéru, čoho sa pridŕžať a akých chýb sa naopak vyvarovať, aby vaše bývanie naozaj zažiarilo v škandinávskom štýle?

bývanie

Škandinávsky štýl sa vyznačuje najmä strohosťou v ozdobovaní nábytku.

Prírodné materiály a svetlé farby sú pre škandinávske bývanie najdôležitejšie

Úžasný prírodný materiál, akým je drevo, patrí k základným prvkom tohto štýlu a v žiadnom škandinávskom interiéri, preto rozhodne nesmie chýbať kvalitne opracovaný nábytok z borovicového či smrekového masívu v prírodnom prevedení alebo v svetlých odtieňoch farby (napr. v bielej, béžovej či svetlosivej). Prírodný vzhľad dreva je pre škandinávsky štýl najdôležitejší a preto nesmie chýbať ani na podlahách, obkladoch stien či na dekoráciách a doplnkoch, ako sú napr. rámiky fotografií. O zútulnenie interiéru v škandinávskom štýle sa zase postarajú textílie, vankúše, deky a závesy, ktoré sú opäť predovšetkým z prírodných materiálov (z ľanu alebo bavlny), ale okrem bielej a svetlých odtieňov si môžete dopriať aj trocha farebnosti v odtieňoch bledomodrej, jedľovo zelenej či modrozelenej, ktoré sa k škandinávskemu štýlu bývania dokonale hodia.

byvanie

V škandinávskom štýle sa využívajú ako doplnok najmä vankúše a deky.

Bývanie v škandinávskom štýle a svetlo

Svetlo do interiérov v škandinávskom štýle prináša nielen svetlé drevo a biela farba, ktorá opticky rozžiari každý priestor, ale veľmi typické je pre škandinávske bývanie aj množstvo lámp, sviečok a svietnikov, ktoré interiér krásne presvetlia, rozohrejú a zútulnia. Najlepším riešiením sú lampy a svietniky s možnosťou regulácie svetelnosti. Ideálnym prvkom je aj krb s praskajúcim drevom (ak vám to samozrejme vaše bývanie umožňuje), ktorý ešte viac podčiarkne príjemnú severskú atmosféru.

bývanie

Dopnok bývania akým je krb, spríjemňuje a zároveň prehlbuje severskú atmosféru.

Tagged:

Leave a Reply