Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Vlastnenie akejkoľvek strelnej zbrane každého majiteľa zaväzuje aj k maximálne bezpečnému zaobchádzaniu s ňou a tiež k pravidelnej údržbe a starostlivosti, ktorá je práve z hľadiska bezpečnosti veľmi dôležitá a potrebná. Na čistenie zbraní v súčasností existujú mnohé čistiace prostriedky a aj celé sady na kompletné čistenie obsahujúce rôzne kefky (napr. štetinové, bavlnené, nylonové, bronzové), ktoré slúžia k dokonalému vyčisteniu zbrane, ale veľmi dôležité je ovládať aj samotný postup a techniku správneho čistenia zbraní a tiež nikdy nepodceňovať dodržiavanie všetkých bezpečnostných pokynov, ktoré si manipulácia zo zbraňami vyžaduje.

čistenie zbraní

Ak si nie ste istí, vždy si môžete pozrieť aj na internete, ako prebieha čistenie zbrani

Správna údržba hlavne

Správna údržba hlavne a jej celkový stav je to, čo do veľkej miery ovplyvňuje presnosť streľby a teda aj funkčnosť a životnosť strelnej zbrane, preto je potrebné venovať jej čisteniu osobitnú pozornosť. Neudržiavaná a zanedbaná hlaveň zbrane je náchylnejšia na koróziu, čo poškodzuje jej drážkovanie, preto je najlepšie venovať sa jej čisteniu pravidelne, minimálne však vždy pred tým, ako zbraň na dlhšiu dobu odkladáme. Odporúča sa však čistenie po každej streľbe približne každých 500 až 1000 výstrelov. Akým spôsobom by malo prebiehať samotné čistenie zbraní? Na čistenie hlavne existuje niekoľko spôsobov a výber tej správnej musí zodpovedať typu zbrane.

čistenie zbraní

Údržba zbrane je mimoriadne dôležitá

Čistenie zbraní – použiť môžete špeciálne sady, ale aj špagát a handričku

Zaužívané čistenie zbraní pomocou špagátu a handričky je ideálne či dokonca nevyhnutné pre niektoré typy zbraní a k jeho výhodám patrí najmä maximálna šetrnosť voči drážkovaniu zbrane, ale zároveň nemusí byť takéto čistenie natoľko dôkladné ako pri požívaní špeciálnych kefiek. Čistenie zbraní pomocou sady obsahujúcej tri typy kartáčov rôznej tvrdosti nám zabezpečí dôkladnejšie prečistenie hlavne, kde sa o odstránenie najhrubších nečistôt postará najtvrdšia kefka, stredne tvrdý kartáč s dlhými štetinami sa používa na premazanie a olejovanie hlavne zbrane a na dokonalé vyleštenie sa používa tretí najmäkší kartáč.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply