Staviate alebo rekonštruujete práve svoj rodinný dom? Potom je fasádna omietka určite jednou z vecí, ktoré práve zvažujete. Nie je to vôbec malá investícia a preto je dôležité rozhodnúť sa správne. Na trhu sa však nachádza množstvo možností, z ktorých si môžete vybrať. Medzi tie najčastejšie patria akrylátové, silikátové a silikónové fasádne omietky. Každá z nich so sebou prináša určité výhody, ale aj nevýhody, ktoré je dobré poznať ešte pred tým, než sa finálne rozhodnete. Poďme si ich teda postupne predstaviť.

fasádna omietka

Akrylátová fasádna omietka

Akrylátová fasádna omietka je obľúbená najmä vďaka svojej nízkej cene a výbornej odolnosti voči poveternostným podmienkam. Majitelia domov si ju tiež zvyknú vybrať vtedy, ak plánujú mať fasádu vo výraznej farbe. Práve akrylátová fasádna omietka je totižto najvhodnejšia pre použitie sýtych a výrazných farieb, nakoľko viaže pigment najlepšie zo všetkých spomínaných omietok. Treba však myslieť aj na to, že ak máte fasádu zateplenú minerálnou vlnou, akrylátovú omietku nemôžete použiť. Na záver je tiež dôležité spomenúť, že akrylátová fasádna omietka sa veľmi rýchlo špiní a preto treba rátať s častejšími nákladmi na čistenie fasády.

Silikátové fasádne omietky

Nespornou výhodou, ktorú so sebou prinášajú silikátové fasádne omietky, je vysoká biologická ochrana. To v praxi znamená, že vďaka svojmu zloženiu chráni silkátová omietka vašu fasádu pred vznikom nepríjemných plesní a machov. Vďaka tomu nie je čistenie fasády potrebné až tak často ako napríklad pri spomínanej akrylátovej omietke. Na druhej strane, pri výbere farby budete mať obmedzené možnosti a tiež treba myslieť na to, že silikátová fasádna omietka je veľmi náročná na aplikáciu, kvôli čomu môže byť počiatočná investícia vyššia.

fasadna omietka

Silikónové fasádne omietky

Poslednou možnosťou, ktorú si predstavíme, sú silikónové
fasádne omietky. Táto alternatíva je síce najdrahšia zo všetkých troch, avšak
treba povedať, že je momentálne určite najkvalitnejšou možnosťou na trhu.
Silikónové fasádne omietky môžete aplikovať na akýkoľvek zatepľovací systém,
prirodzene odpudzujú vodu a tiež majú samočistiacu schopnosť.

Dúfame, že sme vám pri výbere fasádnej omietky pomohli. Dáte
prednosť kvalite, nižšej cene alebo si vyberiete zlatú strednú cestu?

Leave a Reply