farby na stenu

Ako ovplyvňujú farby na stenu vašu náladu?

Hovorí sa, že farby na stenu vo vašej domácnosti sú priamym odrazom vašej osobnosti. Zatiaľ čo mnohí z nás nakupujú farby na stenu podľa toho, aká sa im páči vo všeobecnosti a nepremýšľajú nad jej výberom dlho, farby sú to, čo nás a našu náladu ovplyvňuje každý deň. Farby ovplyvňujú aj naše myšlienky a vplývajú tiež na mnohé iné ohľady v závislosti od nášho veku, pohlavia, etnického pôvodu a klímy. Mnohé farby pôsobia na ľudí rovnako, no rozdiely pochádzajú z rôznych odtieňov a tónov. Preto je tak dôležité vyberať farby na steny dôsledne a múdro.

farby na stenu

Farby na stenu nás ovplyvňujú.

Ak sa cítime dobre, vyzeráme dobre

Nemusíte sa zameriavať len na módne trendy v interiérovom dizajne. Módne trendy sa totiž stále media. Krásne bývanie môžete mať aj v „nemoderných“ avšak príjemných farbách, vďaka ktorým sa budete aj vy aj vaša návšteva cítiť komfortne a pohodlne. Myslite tiež na večerné osvetlenie a ako to zmení farbu stien. Farby na stenu môžu taktiež zvýrazniť váš unikátny nábytok. Majte na pamäti, že každá farba má psychologickú hodnotu. Premýšľajte o tom, ako niektoré farby pôsobia na vaše pocity a nálady. Môžu vyvolať rôzne emócie od pokoja až po zlosť a nervozitu. Niektoré farby na stenu vo veľkom môžu mať opačný účinok ako ste si doteraz mysleli. Farby na stenu sa rozdeľujú do troch základných kategórií – aktívne, pasívne a neutrálne. Podľa toho by ste hneď mali vedieť, ktorá farba sa kam hodí. Napr. v pracovni a kuchyni chcete aktívnu farbu, v spálni pasívnu pre lepší spánok a v obývačke neutrálnu.

 

Nálady podľa farby na stenu

Žlté farby na stenu zachytávajú radosť zo slnečných lúčov. Sú vynikajúce pre kuchyne, jedálne, kúpeľne. V úzkej chodbe môže opticky zväčšovať priestor a pôsobí prívetivo.

Červená zvyšuje energickú hladinu v izbe. Je to najintenzívnejšia farba a zvyšuje adrenalín. V jedálni zhromažďuje ľudí a stimuluje konverzáciu. V predsieni vytvára silný prvý dojem.

farby na stenu

Silný prvý dojem červenej farby.

Modrá by mala znižovať krvný tlak, spomaľovať dýchanie a srdcový tep. Preto je považovaná za ukľudňujúcu, relaxačnú a pokojnú farbu. Odporúča sa do spální a kúpeľní. Najlepšie sa kombinuje s bielou.

Zelená farba je najviac upokojujúca a v správnom odtieni sa hodí do každej miestnosti v dome či byte.

Neutrálne farby, akými sú šedá, biela, hnedá či čierna, sú základné nástroje každého dizajnu. Ich cnosť spočíva v ich flexibilite a schopnosti prispôsobiť sa. Všetky sýte farby na stenu je potrebné doplniť alebo tlmiť nejakými neutrálnymi.

Leave a Reply