Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Vo všeobecnosti je akceptované nami užívateľmi, že plastové okná majú nižšie obstarávacie náklady ako okná drevené. Všetci asi vieme, prečo tomu tak je a nie je nutné a potrebné sa príliš o tom rozpisovať. Na trhu s oknami sa dá vybrať z bohatej ponuky designov. Pod pojmom “plastové okno” si automaticky predstavíme len bielu farbu. Možno, že práve biele rámy sa k vášmu domu budú najviac hodiť. Lenže plastové okná sú skvelé aj v tom, že sú dostupné v pestrej škále vzorov a farieb. Je pomerne veľmi ľahké prispôsobiť ich farebnosť podľa vášho stavebného projektu.

plastové okná

Plastové okná – najbežnejšie používané okná dnešnej doby

Ako sa starať o nové plastové okná?

Samotný povrch PVC profilov konštrukcie okien je chránený proti poškodeniu vápnom alebo cementom. Napriek tomu je nutné prípadné striekance vápna či malty čo najskôr z novo inštalovaných okien odstrániť. Je to najmä v záujme ochrany kovania a skiel pred ich poškodením či poškriabaním. Keď vnikne malta do kovania, môže okná zablokovať a tiež môže spôsobiť nefunkčnosť okenného tesnenia. Ak by ste zabudli ochrannú fóliu dlhšie odstrániť, mohlo by sa stať, že už vôbec nepôjde dole.

Základná údržba plastových okien

Starostlivosť o takéto okná je jednoduchá. Predstavuje občasnú kontrolu kanálikov a premazávanie kovania. Aspoň raz mesačne sa doporučuje skontrolovať funkčnosť odvodňovacích kanálikov okenných rámov. Voľný odtok vody je podmienený ich čistotou a priechodnosťou. Pokiaľ diely kovania viaznu, alebo sú zle ovládateľné, je vhodné ich premazať. Najlepšie niekoľkými kvapkami silikónového oleja medzi trecími plochami vzájomne pohyblivých dielov. Odporúča sa toto premazanie vykonať aspoň dvakrát ročne.

plastové okná

Rôzne typy plastových okien

Čistenie jednotlivých profilov okien

Biele profily plastových okien majú lesklý povrch, profily s farebným dekórom sú opatrené fóliou imitujúcou štruktúru dreva. Občas je vhodné ich vyčistiť, najlepšie vodným roztokom bežných saponátových prostriedkov. Rozhodne nepoužívajte organické prostriedky, ktoré môžu porušiť kvalitu povrchu okenných profilov. Drobné škrabance na profiloch plastových okien sa dajú pomerne ľahko odstrániť preleštením tekutým jemne abrazívnym prostriedkom.

Viac info nájdete i TU.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Leave a Reply