Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Občas sme v situácii, kedy sa rozhodujeme, aký charakter by mala mať naša spálňa a na akej posteli by sme chceli nejakú dobu pohodlne spávať. Pri výbere postele sa asi mnohí sústreďujeme hlavne na jej vzhľad a cenu. Pevnosť samotného rámu postele je tiež podstatná. Pri výbere zdravotných matracov to však nestačí. Vonkajší vzhľad matraca sám o sebe nám nič dôležitejšie nepovie, a preto by sme sa mali pri výbere sústrediť predovšetkým na jeho parametre. Za tieto hlavné kvalitatívne parametre, ktoré by mali naše zdravotné matrace do postele napĺňať, možno považovať rozmery a výšku matraca, materiál a charakter zloženia jeho jadra a materiál poťahu.

matrace

Aby ste sa ráno zobúdzali s úsmevom na tvári, zaobstarajte si kvalitné matrace

Zdravotné matrace – aký rozmer a výška?

Správne rozmery matraca sú základom nášho pohodlia pri spaní. Dĺžka a šírka každého matraca je daná rozmerom ložnej plochy postele. Vhodná dĺžka matraca by mala prevyšovať človeka o 20 až 25 cm a optimálna šírka je 90 cm. Úplne ideálny je teda zdravotný matrac 90 × 200 cm. Jeho výška by sa mala pohybovať okolo 15 cm. Podozrivo tenké matrace nie sú veľmi kvalitné a veľmi rýchlo sa preležia. Dostatočne veľký komfort prináša matrac s výškou 16 – 20 cm, kde je už jadro tvorené niekoľkými vrstvami so špeciálnymi vlastnosťami a funkciami.

Zdravotné matrace s rôznou konštrukciou jadra

Jednotlivé typy zdravotných matracov majú rôzne charakteristické zloženie jadra. Najväčšou výhodou pružinových matracov je ich nízka cena a dobrá životnosť. Vďaka pružinovému jadru dobre odvádzajú vlhkosť a je možné ich položiť na pevnú dosku postele. Lacnejšie druhy týchto matracov obsahujú tenšie pružiny typu Bonell. Jednotlivé pružiny sú vyrobené z tenkej ocele, šírka jednej pružiny je dosť veľká, a preto sú tieto matrace mäkké a majú kratšiu životnosť. Zdravotné matrace obsahujúce taštičkové pružiny sa vyznačujú dobrou tuhosťou a pružiacimi vlastnosťami. Taštičkové jadro je tvorené mnohými pružinami, kde každá pružina má svoj látkový obal, tzv. taštičku. Vďaka tomuto obalu nehrozí riziko trenia jednotlivých kovových častí susedných pružín o seba.

matrace

Spánok ako na obláčiku

Zdravotný matrac plný peny

Asi najpopulárnejším materiálom pre zdravotný matrac do postele je polyuretánová pena. Špeciálne vlastnosti majú zdravotné matrace s tzv. lenivou penou. Lenivá pena má veľkú prednosť v tom, že pri kontakte s telesnou teplotou mení vlastnosti a prispôsobuje sa tvaru tela. Po ukončení zaťaženie sa opäť vracia do svojho východiskového tvaru. Latexové matrace sú dnes tiež veľmi vyhľadávané. Sú tvarovo stále, latexové jadro je rôzne dierované a podľa toho vznikajú zóny s rôznymi vlastnosťami. Sendvičové zdravotné matrace sú konštrukčne tvorené dvoma alebo viacerými vrstvami jednotlivých typov jadier. Môže ísť napríklad o kombinácie klasickej peny a studenej peny, latexu či lenivej peny. Takéto zdravotné matrace často obsahujú nosnú vrstvu zabezpečujúcu tuhosť a pevnosť a zmäkčujúce vrstvy umožňujúce tvarovú prispôsobivosť zdravotných matracov. Viac o matracoch nájdete aj TU.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Tagged:

Leave a Reply